!!! କଳାହାଣ୍ଡି ରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରତିନିଧି ରଜତ୍ ପଟ୍ଟନାୟକ ଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ୍ !!!

ଏଥର ସମ୍ଭାଳ (କଳାହାଣ୍ଡି) – ଓଡିଶାର ପ୍ରତ୍ୟକ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ପରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବାବେଳେ ନର୍ଲାରେ ଏକ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ଏହା ପାଳନ କରାଯାଇଛି । ସଂକିର୍ତ୍ତନ୍ୟ, ନାଟକ ଓ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ନିର୍ଯ୍ୟାତନାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ସତେତନତା ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି କଳାକାର । ଏକ ବର୍ଣ୍ଣାଢ୍ୟ ପରିବେଶ ମଧ୍ୟରେ ନର୍ଲା ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ପରୀ ପାଇଁ କଥା ଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ନର୍ଲା ଥାନାଧିକାରୀ ରମଣୀ ରଞ୍ଜନ ଦଳାଇଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ସଭା ରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଥିତି ଭାବେ ନର୍ଲା ସରପଞ୍ଚ ଚିରଞ୍ଜିବି ଗୌଡ଼ିଆ, ସମ୍ମାନିତ ଅଥିତି ଭାବେ ନର୍ଲା ପଂଚାୟତ ସମିତି ହାଇସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ବିଜୟ ସେନାପତି, ଖେଳ ଶିକ୍ଷକ ରୁପସିଙ୍ଗ ରାଉତ, ଶାନ୍ତପୂର ସମିତି ସଭ୍ୟ ଗୋବିନ୍ଦ ତାଣ୍ଡି, ୱାର୍ଲଡ ଭିଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ନର୍ଲା ଏଡିପିର ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଦିଗଲ, ସିଡବ୍ଲୁସି ର ଅବିବୁଲା ଖାଁ, କଳାହାଣ୍ଡି ଚାଇଲ୍ଡ ହେଲ୍ପ ଲାଇନର ସୁଧାଂଶୁ ଶେଖର ମାଝୀ ପ୍ରମୂଖ ମଞ୍ଚାସୀନ ରହି ଶିଶୁ ମାନେ କିପରି ସମ୍ମାନର ସହ ବଞ୍ଚିପାରିବେ ତଥା ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ନିର୍ଯ୍ୟାତନାକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରିବ ସେନେଇ ନିଜ ନିଜର ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ନର୍ଲା ଥାନାଧିକାରୀ ରମଣୀ ରଞ୍ଜନ ଦଳାଇ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଓ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସଂପର୍କରେ ବିଷଦ ଭାବରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ନର୍ଲା ଶିଶୁ ମନ୍ଦିର ଛକ ଠାରୁ ଘୁମୁରା ବାଦ୍ୟନାଦ ସହ ହାଇସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ସହର ପରିକ୍ରମା କରି ନାରୀ ମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅତ୍ୟାଚାରକୁ ବନ୍ଦ କରିବାସହ ଶିଶୁ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ବନ୍ଦ କରିବା ଉପରେ ଜନସଚେତତା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ।

ସଭା ସ୍ଥଳରେ ସମାଜସେବୀ, ଅଭିନେତା ତଥା କବି ଅରୁଣ ପ୍ରଧାନୀଙ୍କ ଏକ ଟିମ ସଚେତନ ଧର୍ମୀ ନାଟକ ‘‘ଭରସା’’ ପରିବେଷଣ କରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଖ୍ୟାତ ମୃଦଙ୍ଗ ବାଦକ ଗୁରୁ ବିଜୟ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ୍ୟ ଦଳ କୀର୍ତ୍ତନ ମାଧ୍ୟମରେ ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ଯୌନ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା, ସେମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ କରିବା ଏବଂ ଚାଲାଣ ଆଦି ବନ୍ଦ କରି ଏକ ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନ ଦିଗରେ ସମସ୍ତେ ପ୍ରୟାସୀ ହେବାକୁ ଏହି ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ନର୍ଲା ଥାନାର ସମସ୍ତ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ସହଯୋଗ କରି ଥିଲେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here